Szlifowanie betonu - na czym polega, ile kosztuje?

Szlifowanie posadzki oraz betonu jest jednym z najważniejszych elementów budowy lub remontu obiektów mieszkalnych, przemysłowych, czy też komercyjnych. Istnieją dwie metody szlifowania posadzek - ręczna lub przy użyciu maszyn elektrycznych. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się trzem podstawowym materiałom budowlanym, z których zrobiona jest wierzchnia warstwa podłogi. Jest to posadzka betonowa, jastrych cementowy oraz anhydrytowy. Wszystkie te rodzaje podkładów podłogowych wymagają szlifowania.
szlifowanie betonu cena

Na czym polega szlifowanie betonu?

Czym zatem jest samo szlifowanie? W wyniku tego procesu pozbywamy się luźnych elementów podłoża, mleczka cementowego, skórki wapiennej, otwieramy pory w posadzce oraz usuwamy zabrudzenia pochodzące z całego okresu budowy. Zazwyczaj głębokość szlifowania wynosi od 2 do 6 mm. Szlifowanie może odbywać się ręcznie lub mechanicznie. W warunkach domowych możemy przeprowadzić ręczne szlifowanie za pomocą małej lub dużej szlifierki kątowej. Jest to jednak proces bardzo czasochłonny, dlatego sprawdzi się jedynie w przypadku bardzo małych, trudno dostępnych powierzchni lub jako wsparcie dla mechanicznej obróbki posadzek. Wbrew pozorom wybór szlifierki oraz tarczy lub segmentów diamentowych jest jednym z najważniejszych etapów podczas szlifowania posadzek. Na tym etapie należy pamiętać przede wszystkim o tym, że szlifierki powinny być dostosowane do wielkości powierzchni oraz rodzaju szlifowanego podłoża. Gdy szlifierka oraz narzędzia diamentowe zostały już wybrane, można rozpocząć szlifowanie. Cały zestaw podłączamy do odkurzacza przemysłowego. Pamiętaj, aby sprawdzić zabezpieczenia prądowe, założyć okulary ochronne oraz nauszniki. Szlifowanie należy rozpocząć tarczą lub segmentami diamentowymi przeznaczonymi do obróbki zgrubnej. W następnej kolejności można przejść do narzędzi o coraz mniejszym ziarnie, wszystko zależy od tego, jakiego efektu końcowego oczekujesz. Pamiętaj, że zmniejszając rozmiar ziarna na coraz to mniejszy, usuwamy stopniowo zarysowania z posadzki i zmniejszamy ich widoczność. Następnym etapem jest ręczne szlifowanie krawędzi przy użyciu szlifierki kątowej z osłoną uchylną lub specjalnej szlifierki do narożników.

Ile kosztuje szlifowanie betonu za m2?

Ile zatem kosztuje szlifowanie betonu? W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się w sytuacji, w której zdecydujesz się na zakup owej szlifierki. Maszyny do szlifowania posadzek to dość droga inwestycja. Szlifierki jednogłowicowe rozpoczynają się od kwoty 10 tysięcy złotych, zaś szlifierki planetarne od kwoty 22 tysięcy zł. Jeśli jednak nie jesteś osobą związaną z branżą posadzkową, ani też nie działasz w branży budowlanej, zakup takiego sprzętu jest dla Ciebie zbyteczny. Możliwe jest również wypożyczenie sprzętu - cena wynajmu zależna jest od mocy oraz wydajności urządzenia, a także od czasu, na jaki chcemy wypożyczyć maszynę. Ceny zaczynają się od 200 zł za dobę, dodatkowo należy pamiętać, że płacimy za zużycie każdego 1 mm tarczy lub segmentu diamentowego. Niestety większość wypożyczalni oferuje sprzęt bez odkurzacza przemysłowego, co powoduje większe zużycie diamentów. Tak więc, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie szlifowania posadzki firmie, która profesjonalnie zajmuje się takimi pracami. Rozwiązanie to jest idealne dla osób oczekujących perfekcyjnego efektu, a także ceniących sobie jakość wykonanej usługi. Cena szlifowania betonu jest bardzo zróżnicowana, kwoty te wahają się w granicach pomiędzy 40 a 200 zł/m2. Cena szlifowania betonu zależna jest oczywiście od rodzaju szlifowania, preparatów użytych do polerowania oraz od oczekiwanego stopnia połysku. Zapraszamy do kontaktu z nami w celu dokonania indywidualnej wyceny. Z chęcią odpowiemy również na wszelkie Państwa pytania.