Oświetlenie szkoły LED

Szkoła i inne placówki oświaty funkcjonują na określonych zasadach. Dla komfortu uczniów i pracy nauczycieli również oświetlenie w takich obiektach jest regulowane przez prawo. Jakie są poszczególne wymagania i dlaczego technologia LED będzie najlepszym rozwiązaniem? Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz inni pracownicy spędzają w szkole sporo czasu. Z tego powodu niewłaściwe oświetlenie może nie tylko zmniejszyć komfort przebywania w danej przestrzeni, ale w skrajnych przypadkach prowadzić także do pogorszenia wzroku. Przez to powstała norma PN-EN 12 464-1:2012, w której znajdują się informacje odnośnie do parametrów lamp dla konkretnych zastosowań.
Zmodernizuj oświetlenie szkoły!

Hala, pracownia komputerowa, sala lekcyjna - wymogi dotyczące oświetlenia

Szczególnie istotnym zagadnieniem jest ilość światła emitowanego przez lampy. Nie wiesz, ile lumenów na metr kwadratowy jest potrzebnych dla placówek oświaty? Wymagania są różne dla poszczególnych typów przestrzeni. Ilość lumenów na metr kwadratowy jest wyznaczana w luksach (lx). Jaka wartość jest wymagana dla różnych sal? W przypadku stołówek minimalną wartością jest 200 luksów. Odrobinę więcej, bo dolną granicę 300 luksów, określa się dla sal wykładowych, świetlic i hal sportowych. Podobnie jest z pracownią komputerową w szkole - wymagania prawne dotyczą co najmniej 300 luksów. Bardziej wymagające pomieszczenia pokroju laboratoriów, pracowni dydaktycznych, bibliotek czy pokoi do zajęć praktycznych muszą mieć oświetlenie na poziomie min. 500 lx. Najwyższa wartość - 750 lx - powinna być obecna w pracowniach rysunku technicznego i pracowniach artystycznych.

Współczynnik równomierności oświetlenia, temperatura światła i CRI

Kolejnym ważnym parametrem jest równomierność oświetlenia, która dla szkół wynosi 0,4 w przestrzeni bezpośredniego otoczenia i 0,6 dla przestrzeni pracy. Na komfort przebywania w danym pomieszczeniu wpływa też temperatura barwy oświetlenia. Przyjęło się, że dla szkół powinno to być około 4000K. To neutralne, białe światło, które jest najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Zbyt ciepła bądź chłodna barwa może powodować zmęczenie wzroku. Należy też zwrócić uwagę na CRI, czyli współczynnik oddawania barw podawany w skali 0-100 Ra (im więcej, tym lepiej). Prawo wymaga stosowania żarówek o wartości nie mniejszej niż 80 Ra. Technologia LED cechuje się wysoką efektywnością, dzięki czemu pozwala na wyemitowanie sporych ilości światła przy niskim poborze prądu. Dochodzi do tego bardzo dobry współczynnik oddawania barw i żywotność. Dzięki temu pozorny, wysoki koszt modernizacji szybko się zwraca. Jednocześnie lampy zapewniają pełen komfort uczniom i pracownikom placówki, równocześnie spełniając wymagania określone we wspomnianej normie.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Chcąc wykonać modernizację w placówce oświaty, warto korzystać z profesjonalnej pomocy. Luxmat posiada odpowiednio doświadczonych specjalistów, o czym świadczy np. praca dla Zespołu szkół “Dębinka” z Poznania. Oświetlenie sal lekcyjnych, sali gimnastycznej i części wspólnych zostało zmodernizowane, dzięki czemu szkoła obniżyła zużycie energii elektrycznej o 50%, a więc jednocześnie redukując o połowę wydatki związane z kosztami prądu! Dzięki temu inwestycja w nowoczesne lampy może się zwrócić już po około dwóch latach.
Informacje kontaktowe
Nasz adres
ul. Kórnicka 52 63-000 Środa Wielkopolska
Napisz do nas!