Oświetlenie parkingu LED

Dobrze oświetlona droga ułatwia kierowcom poruszanie się po ulicach, jednak istotna jest także widoczność na parkingach, zarówno naziemnych, jak i podziemnych. Z tego powodu planowanie inwestycji w tym kontekście wymaga wykonania odpowiedniego projektu. Dlaczego to takie ważne?
Zmodernizuj oświetlenie parkingowe!

Świat się rozwija - wybierz oświetlenie parkingu LED

Niezależnie od tego, czy planuje się modernizację oświetlenia czy zakup systemu dla nowej nieruchomości, powinno się korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Chodzi oczywiście o żarówki LED, które nie bez powodu zdominowały rynek. Technologia LED na tle swojej konkurencji wyróżnia się doskonałymi wręcz właściwościami. Przede wszystkim żarówka LED pobiera zaskakująco mało energii elektrycznej. Skuteczność świetlna w jej przypadku wynosi ponad 100 lm/W, kiedy dla przestarzałych już lamp halogenowych to zaledwie 12-26 lm/W. Dochodzi do tego stosunkowo dobry współczynnik oddawania barw oraz żywotność pozwalająca na nieustanne świecenie nawet przez kilkanaście lat. Z tego powodu technologia LED jest doceniana zarówno za wygodę użytkowania (nie ma konieczności częstych wymian), jak i ekologiczny sposób pracy. Według opinii licznych użytkowników, oświetlenie parkingu LED jest najbardziej skuteczne.

Oświetlenie parkingu - natężenie, wymagania i normy

Wymagania i normy dotyczące oświetlenia parkingów zewnętrznych znajdują się w normach PN-EN 13201:2007. Cztery części dość obszernego dokumentu pozwalają wybrać klasę oświetlenia, wymagania oświetleniowe, stosowane obliczenia i metody pomiarów. Jest to spore ułatwienie, jednak przez poszczególne wytyczne projekt może być wykonany przez doświadczonych specjalistów. Celem tej normy jest optymalizacja wydajności oświetlenia i poprawa warunków ekologicznych (ograniczenie tzw. zanieczyszczenia światłem). Oświetlenie parkingu podziemnego nie podlega już tak licznym wymaganiom, jednak nadal warto kierować się standardami spotykanymi w wielu garażach.

Oświetlenie parkingu - czym się kierować?

Kiedy specjalista dobierze odpowiedni rodzaj żarówek i zaproponuje rozmieszczenie lamp, warto zwracać uwagę także na same oprawy. W przypadku parkingu naziemnego konieczne jest wybranie modeli odpornych na różne czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, deszcz czy pył. Warto także zainwestować w egzemplarze udaroodporne, ponieważ zabezpieczy to przed ewentualnym wandalizmem. Oświetlenie parkingu podziemnego powinno być również odporne na wilgoć, jednak nie musi być wodoodporne. Co istotne, w garażach często panuje większe zapylenie, niż na zewnątrz, dlatego to ważny parametr. Lampy muszą często pracować w skrajnych temperaturach, dlatego dobrym standardem są oprawy o współczynniku IK08 i IP66. W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest automatyka. Chodzi o technologie uruchamiające oraz wyłączające lampy wedle potrzeb - parking naziemny nie musi być oświetlony żarówkami podczas słonecznego dnia, a parking podziemny nie wymaga ciągłej pracy lamp na pełnej mocy, kiedy nikt z niego nie korzysta.

Modernizacja oświetlenia ulicznego na LED - skorzystaj z pomocy ekspertów

Profesjonalna pomoc pozwoli Ci wybrać idealne oświetlenie parkingu. Luxmat to firma z doświadczeniem w branży, która nie tylko pomoże w wykonaniu instalacji lub modernizacji, ale też w uzyskaniu dofinansowania.
Informacje kontaktowe
Nasz adres
ul. Kórnicka 52 63-000 Środa Wielkopolska
Napisz do nas!